S. O. S.
Aktuality 2021
15. dubna 2021

Také Vám vadí, že doma nemůžete mít Věstonickou venuši nebo mumii v sarkofágu? V charitativní aukci Projektu Šance to budete moct změnit a vše si domů koupit. A to je jen začátek, co pro Vás letos chystáme… Aukci podle plánu spustíme v září…
název: Věstonická venuše ze Semtěši
autor: Dalibor Nesnídal
kuriozita, volná replika, kombinovaná technika, s dílem jde certifikát, rok zhotovení 2020
rozměry s rámem: v 50 × š 40 cm

název: Malá mumie v sarkofágu – Tutanchamon jr. ze Semtěši
autor: Dalibor Nesnídal
kuriozita, volná replika, kombinovaná technika, rok zhotovení 2020
rozměry s rámem: v 50 × š 29 × h 14,5 cm


30. března 2021

Pepa v březnu vyrostl z pracovní terapie Domu Šance k samostatnosti a naši „corona podporu/odměny z pracovní terapie“ už dále nepotřebuje, vč. 50% podpory na bydlení a Lítačky, protože postupem času zvládl zaměstnání na hlavní pracovní poměr a stal se na nás finančně nezávislý. Je to v jeho životě přímo kotrmelec a právem se ho bál a z té radosti trochu přestal poslouchat naše rady a začal dělat „boty“, že by i Baťa záviděl:)

26. března nám napsal…

…v práci mi ředitelka řekla, abych si vzal ponaučení a nedělal staré chyby. Máme tam novou, je tvrdá, ale dobrá. Musím se naučit šetřit peníze, ale je to těžký, Pavle, nemůžeš se na mě zlobit. Poprvé jsem držel v ruce tolik peněz a víš, když člověk žije na ulici jako já, a najednou má u sebe 20 000 Kč? Musím v tom být opatrný a budu si pár tisíc nechávat u tebe.

Odpověď dostal hned:

Nikdo se na tebe nezlobí, Pepíčku (víceméně:).
No jasně. Poučení. To je cesta ke – zlepšení života. Uvidíš.
V tom jsi mě odhalil, že tě musím nechat v tom vykoupat… abys to začal zvládat.
Že to nemáš snadné, to víme, a naši podporu a pomoc máš stále na dosah.


A Pepa to hezky uzavřel:

Děkuji, moc si toho vážím.


Pracovní terapie v Domě Šance 2007


Pepa v roce 2020


29. března 2021

Tak to je obsah balíčku, který jsme poslali v březnu Mirkovi, bohužel do vězení, které opouští jen na chvíli, skoro by se dalo říct „na delší procházku“, než se tam znovu vrátí k další „nápravě“. Když má právo na telefon, tak se nám ozve, občas si vyměníme dopis, ale to je tak maximum, co pro něj můžeme udělat. Když ho pouští… má vždycky mnoho energie a plánů, jak to zvládnout lépe, snaží se, ale „dobří kamarádi“ a gravitace jeho života ho nějak přitahují do vězení zpět. Tak uvidíme za rok a půl, co se stane…
Mirek na Hlavním nádraží hledající své štěstí v Praze, rok 2003.
Už tenkrát to neměl snadné…

V roce 2018 nás navštívil 24. 12. – na Štědrý den, ale potom se nešťastně zamiloval… a


Je to další příběh o běhu na dlouhou a překážkovou trať.


24. března 2021

Martin dostal od jednoho dárce z Rodiny „dětí ulice“ ZÁNOVNÍ TELKU a SET-TOP-BOX a ANTÉNU!!! Jakou z toho měl radost, se můžete podívat sami…😊

18. března 2021

Vážení přátelé, covid necovid, v Projektu Šance běží život dál, řekli bychom až překotně, i když nás pandemie, stejně jako každého, citelně omezuje v činnosti. Nastavená omezení a pravidla dodržujeme, jak to jen jde, a zároveň se snažíme pomáhat, což je nyní komplikovanější, ale o to více potřebné.

K prvnímu čtvrtletí jsme vydali letos první informační dopis, ale novinek je tolik, že se do něj vešlo jen to nejdůležitější. Pozorujeme mezi našimi klienty nárůst událostí dlouhodobě a mrzí nás, že přicházíte o celou řadu „mikro“ příběhů, které jsou u nás na denním pořádku…Novinky z 8. března, které se už do dopisu nevešly:

Mirek se bojí testování (špejle do nosohltanu nebo achich kam?), bojí se toho stejně jako Američani Rusů za studené války. Ani naše zkušenosti, že to je k přežití, ho nepřesvědčila. Zřejmě budou mít v testovacím centru, kam má namířeno, ještě legraci… Alespoň jsme mu na ten strach koupili potraviny, které chtěl.

S Karlem jsme se na začátku března přátelsky rozloučili s tím, že k nám má i nadále otevřené dveře. Má bydlení, práci a je finančně samostatný, i když s ním ještě budeme muset řešit dluhy z minulosti. „Chytře“ si vymyslel, že by i nadále mohl čerpat naši „Korona podporu“, pomoc na bydlení i Lítačku, místo toho, aby si sehnal nějakou další brigádu... a to má cca 15 dnů v měsíci volných! 😊 Na jeho žádost mu plánujeme telefonický rozhovor s Lászlem, protože s ním potřebuje probrat něco soukromého, zdá se ožehavého. Už jsme zvyklí, že si klienti sami říkají o Lászlovu otcovskou roli.

Martin V. se k nám teď chodí hlavně nabaštit, jinak je k našemu vedení hluchý a slepý. Ale snaží se fotit. O všeobecný rozhled se naopak nesnaží. Zatím:)

Robin se přestěhoval, a tím se neobratně finančně zamotal. Půjčil si nezbytnou částku a následně neměl na nájem a vlastně ani peníze na splácení:) Vyřešeno obratem/zázrakem:) Chtěl by podnikat. V pondělí přišel s „geniálním“ nápadem na expresní doručování zásilek po Praze do hodiny. Citovali jsme mu zkušenost Járy Cimrmana na patentovém úřadě: „Teď tu byl.“ Bohužel to Robin nepochopil, tak jsme museli dovysvětlovat:)

Martin S. je už týden v karanténě (britská mutace), tak jsme mu vezli vyprané a vysušené prádlo a nákup, který si přál. Přidali jsme i zajímavou knížku Kérky na srdci z prostředí Los Angeles a místních gangů/gangsterů, psanou otcem Gregorym, který se jim snaží už asi 30 let pomáhat.

Na konci knížky Vás čeká překvapení…
Hned po deseti dnech od výplaty si Lucka vyzvedla „železnou rezervu“, kterou jsme jim (žije s dalším naším klientem Mirkem) schovali z výplaty. Tento měsíc bude ještě asi veselo, když budou volat Lászlovi s prosbou o pomoc, že nevyšli…:)

S Radkem jsme 8. března koupili boty, konečně se pořádně najedl (geniální míchaná vajíčka s paprikovou klobásou a na másle, vánočka, smetanový jogurt) a prali jsme a sušili prádlo, vysprchoval se. Čekáme na čistý výpis z rejstříku, aby mohl nastoupit na brigádu, a zkusíme mu znovu zaplatit bydlení. To poslední mu díky alkoholu úplně nevyšlo... abychom tak řekli.

Ludmila u nás bohužel skončila. Smutná historie i budoucnost...

A to Vám popisujeme jen jeden den v Projektu Šance. Z toho důvodu spolu s novým webovým portálem letos vstoupíme i na Instagram, abyste si mohli vychutnat jednotlivé příběhy, fotografie i videa. Máte se na co těšit…


14. ledna 2021

Projekt Šance

Přepis: Jak to vidí Václav Malý

Projekt Šance

Zita SENKOVÁ, moderátorka
25 let pomáhá dětem z ulice Projekt Šance. Je to vlastně, jak se píše na webu první preventivní a humanitární program pro komerčně sexuálně zneužívané děti a mládež, oběti obchodování s lidmi, kteří mezi námi žijí v zapomnění.

Václav MALÝ, pražský pomocný biskup
Já tento Projekt Šance velmi podporuji. Ano letos tomu bude 25 let, co tato iniciativa spatřila světlo světa a její zaměření je na takzvané „děti ulice“. To znamená děti, kteří většinou vyrůstaly v dětských domovech a bohužel část z nich také pěstuje homosexuální prostituci. Já jsem před časem s těmi iniciátory tohoto projektu Šance byl v jednom pražském podniku, kde jsem viděl, jak taková dětská prostituce probíhá. Tyto děti nejsou vůbec takto zaměření a přesto, aby si něco vydělaly, tak právě provozují toto nečisté v uvozovkách řemeslo. Oni právě pro ně se snaží vytvořit zázemí a zároveň je uvést do života, aby se naučily pracovat. Existuje takzvaná terapeutická dílna v domě Šance, které je Praze Vršovicích, v Praze ve Smečkách potom existuje takzvané Street centrum, kde se oni mohou vykoupat, kde dostanou něco najíst a zároveň je o ně pečováno, aby měli, kde bydlet, aby se naučili pracovat. Já si velmi vážím těchto lidí. Někteří na ně hledí tak trošku úkosem a rád tedy přijímám to poslání, že také mám jako záštitu nad nimi, protože znovu říkám, je krásná Praha, ale v té Praze je mnoho šedi a mnoho bolu a mnoho temnoty. A ty děti ulice do této kategorie patří a je dobře někdy, že někdo se stará, aby z tohoto bahna vyšly.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Vychází z myšlenky, není umění někomu v nouzi dát najíst, ale naučit ho na jídlo si vydělat.