Kniha, kterou právě držíte v ruce, je o velkém životním příběhu. O příběhu chlapce, který dospěl v muže. O příběhu muže, který chtěl být řemeslníkem, ale stal se umělcem, jehož dnes spontánně oslovujeme Mistře.

Kniha, kterou držíte v ruce, vznikla z nečekaného impulzu. Olbrama Zoubka jsem každoročně zval na charitativní aukce Projektu Šance, o. s., UMĚLCI DĚTEM ULICE. Nikdy neodmítnul naši žádost o pomoc a podporu, vždy se živě zajímal, jak se daří nám – a jak klientům, českým „dětem ulice“, kterým Projekt Šance pomáhá. Mistrova podpora byla vždy srdečná a velkorysá, proto jsme jej v roce 2011 navrhli na udělení Ceny za osobní zaujetí – Srdcař roku, kterou uděluje Nadace Via. Kvůli nominaci bylo potřeba zodpovědět pár otázek. Mistr na otázku „proč pomáháte?“, odpověděl: „Dobré srdce“. Bylo to sice stručné, ale jasné a vše obsahující. Odpověď na druhou otázku, „odkdy pomáháte?“, mne zaskočila. Věděl jsem, jak silná je jeho dobrá vůle, tak jsem očekával něco jako „odjakživa“. Namísto toho odpověděl: „Od revoluce.“ To mě překvapilo. Nerozuměl jsem tomu. „Proč zrovna od revoluce?“, ptám se. „Protože předtím nikdo nic nechtěl.“

O této odpovědi dodnes přemýšlím. Vzbudila ve mně zvědavost a touhu dozvědět se víc o Mistrově životě, o tom, jak se dívá na svět kolem sebe, jak přemýšlí, zkrátka chtěl jsem zjistit, kdo je vlastně Olbram Zoubek. Zbývalo už jen najit autorku a vydavatele.

Cenu Srdcař roku Olbram Zoubek tehdy nezískal, ale přesto z onoho impulzu vyrostla tato kniha. Díky němu se vy i já můžeme těšit z vyprávění umělce, který se svou lidskosti, přirozenosti a niternou krásou zapsal do srdcí mnohých z nás. Děkujeme.

Za Projekt Šance, o. s., Pavel Kozler, V Praze 24. dubna 2013